Czym jest tytułowy sukces? Trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź, gdyż dla każdego może znaczyć, co innego. Jedni interpretują sukces jako działania na najwyższym poziomie, prowadzące do spełnienia marzeń. Inni sukces identyfikują ze zrealizowanymi planami, szczęściem, zdrowiem, bogactwem.

Dla sportowca sukcesem będzie zdobycie medalu, dla chorego odzyskanie zdrowia. Pracownik etatowy sukcesem nazwie awans i podwyżkę. A dla przedsiębiorcy sukcesem będzie zbudowanie dochodowej firmy. Jednak w każdym przypadku chodzi o spełnienie własnych oczekiwań.

Nie inaczej jest z sukcesem finansowym. Wspominam o nim, ponieważ 95 proc. ludzkich problemów wynika z zachwianej sytuacji materialnej. Trudno o szczęśliwe życie, kiedy brakuje nam środków na pokrycie podstawowych wydatków egzystencjalnych.

Dlaczego jedni osiągają sukces, podczas gdy inni, pozostają z niczym? To bardzo proste. Ci pierwsi mają jasno wytyczone cele i podejmują konkretne czynności prowadzące do ich realizacji. Podejmują trudy i wyzwania. Pozostali tkwią w sferze swoich marzeń i pragnień. A ich aktywność sprawdza się wyłącznie do mówienia o chęci bycia, posiadania, zmian. Mówienie to zdecydowanie za mało. Doskonałej lekcji udziela Albert Einstein, mówiąc: „Czystą głupotą jest robić ciągle to samo i oczekiwać innych rezultatów”. Zatem głównym powodem braku sukcesu nie jest niewiedza, a zwyczajnie w świecie niechęć do podejmowania działania i ryzyka.

Jak osiągnąć sukces? Tak, jak istnieje wiele definicji i mierzalnych parametrów sukcesu, tak wiele jest sposobów na jego osiągnięcie. Fundamentalną prawdą jest natomiast twierdzenie, że sukces zaczyna się od marzeń. W Twojej głowie powstaje silne pragnienie osiągnięcia czegoś, na co podświadomość nie pozostaje obojętna. Ty decydujesz, czy owa podświadomość stanie się sprzymierzeńcem w realizacji celu, czy poważną przeszkodą na drodze do jego osiągnięcia. Myśląc pozytywnie, wizualizując, nadajesz kierunek swoim działaniom!

Kolejną prawdą jest to, że porażka przybliża Cię do sukcesu. Zatem nie pozwól, aby strach przed nieznanym oraz ryzykiem paraliżował Cię, wprowadzając w stan swoistego letargu. Nie obawiaj się niepowodzeń, podejmuj aktywności, które mogą przybliżyć Cię do Twojego celu.

Panujący powszechnie defetyzm jest istotną przeszkodą na drodze do osiągnięcia sukcesu. Jednak musisz wiedzieć, że to realia należy dopasowywać do marzeń. Nie odwrotnie! A tak czyni większość osób – godzi się na zastany porządek. Wygodniej jest obwiniać za swój los wszystko wokół – państwo, rząd, rodziców, nie biorąc odpowiedzialności za swoje życie.

Udzielę Ci jeszcze jednej rady. Otóż konkurowanie zostało wpisane w naszą naturę i ma rację bytu, wyłącznie wtedy, kiedy prawidłowo dobierzesz obiekt porównania. Tym właściwym obiektem jesteś Ty sam! Konkuruj ze sobą i nie porównuj siebie do innych. Skoncentruj się na konfrontacji swoich dokonań z posiadanymi możliwościami.

Jakie są cechy ludzi sukcesu? K-K-D – KONSEKWENCJA – KONCENTRACJA – DZIAŁANIE. Oznacza to, że osoby te nie poddają się przy pierwszej napotkanej przeszkodzie. Całą swoją uwagę i energię koncentrują na danej czynności, nie pozwalając, aby inne, mniej ważne sprawy ich zajmowały. I codziennie podejmują działania, które przybliżają ich do osiągnięcia założonego celu. Czy wymienione cechy opisują też Ciebie?

Piłka jest w grze, a więc wszystko jest możliwe. Teraz Twój ruch!